Ngedia Teknoloji Kütüphanesi

Bilgisayar Virüsü Yazılımları


Bilgisayar virüsü, kullanıcının izni ya da bilgisi dahilinde olmadan bilgisayarın çalışma şeklini değiştiren ve kendini diğer dosyaların içerisinde gizlemeye çalışan aslında bir tür bilgisayar programıdır.

Bilgisayar virüsleriyle solucanlar arasındaki önemli bir ayrım, virüslerin çalışması, zarara neden olması ve diğer yürütülebilir dosyalara veya belgelere bulaşması için aktif bir ana program ya da halihazırda virüs bulaşmış ve aktif bir işletim sistemi gerekirken solucanların kendisini kopyalayabilen ve insan yardımı olmadan bilgisayar virüsleri yoluyla çoğalabilen bağımsız kötü amaçlı programlar olmasıdır.

Günümüzde bilgisayar virüsleri, kurumsal ağlardaki, e-posta sistemlerindeki ve web sitelerindeki güvenlik açıklarından faydalanarak büyük zarara neden olabilmektedir.


Kök kullanıcı takımları:

Son kullanıcının onayı veya bilgisi olmadan bir sistemde bir kod yükleyen ve yürüten bir program (veya programlar derlemesi). Makinede kalıcı ve algılanamayan bir şekilde varlığını sürdürmek için gizlilik kullanır. Kök kullanıcı takımları makineleri etkilemez, daha çok zararlı kodu yürütmek için algılanamayan bir ortam sağlama amaçlıdır. Kök kullanıcı takımları, sosyal tasarımlar aracılığıyla, kötü amaçlı yazılımların yürütülmesiyle veya sadece zararlı bir web sitesinin açılmasıyla sistemlere yüklenirler. Bir kez yüklendikten sonra, saldırgan sistem üzerinde; uzaktan erişim, gizli dinleme, işlemleri, dosyaları, kayıt defteri girişlerini ve iletişim kanallarını gizleme dahil neredeyse her işlemi gerçekleştirebilir,

Truva atı:

Bu tehdit türü, bilgisayarlara ve yürütülebilir programlara erişim sağlamak için genellikle bağlantı noktalarını kullanır. Truva atı programları çoğalmaz ancak bilgisayar korsanlarının girmesi için bağlantı noktalarını açmak gibi zararlı eylemler gerçekleştirmek üzere bilgisayarlarda yerleşir. Geleneksel antivirüs çözümleri virüsleri algılayıp kaldırabilir, ancak Truva atları, özellikle de sisteminizde çalışmakta olanlar için bu durum geçerli değildir.

Virüsler, çoğalmak için kendisini başka program dosyalarına iliştirmesi ve ana sistem programı yürütüldüğünde yürütülmesi gerekir, örneğin;

ActiveX zararlı kodu:

ActiveX™ kontrollerini yürüten web sayfalarında yerleşen kod.

Önyükleme kesimi virüsü:

Bir bölüm veya diskin önyükleme kesimini etkileyen bir virüstür.

COM ve EXE dosyası bulaştırıcıları:

Dosya uzantısı .com veya .exe olan yürütülebilir bir program.

Java zararlı kodu:

Java™'da yazılmış veya gömülü, işletim sisteminden bağımsız virüs kodudur.

Makro virüs:

Uygulama makrosu olarak kodlanmış ve genellikle bir belgeye dahil edilmiş bir virüstür.

Ağ Virüsü:

Bir ağ üzerinden yayılan her virüs, ağ virüsü olmak zorunda değildir. Sadece solucanlar gibi bazı virüs/kötü amaçlı yazılım türleri ağ virüsleri olarak nitelendirilir. Daha net belirtmek gerekirse, ağ virüsleri çoğalmak için TCP, FTP, UDP, HTTP ve e-posta protokolleri gibi ağ protokollerini kullanır. Genellikle sistem dosyalarını değiştirmezler veya sabit disklerin önyükleme kesimini değiştirmezler. Bunun yerine, ağ virüsleri istemci bilgisayarların belleklerini etkiler, bunları trafik yaratarak ağı istila etmeye zorlarlar, bu da yavaşlamalara ve hatta ağın tamamen bozulmasına neden olabilir. Ağ virüsleri bellekte kaldığından, genellikle geleneksel dosya I/O tabanlı tarama yöntemleri tarafından algılanamaz.

WFBS güvenlik duvarı şununla birlikte çalışmaktadır; Ağ virüslerini tanımlamak ve engellemek için Genel Güvenlik Duvarı Kalıbı.

Paketleyici:

Genellikle Truva atı programı gibi Windows ya da Linux™ ile yürütülebilir sıkıştırılmış ve/veya şifrelenmiş bir programdır. Yürütülebilir bileşenleri sıkıştırmak, antivirus ürününün paketleyiciyi algılamasını zorlaştırır.

Test virüsü:

Gerçek bir virüs gibi davranan ve virüs tarama yazılımı tarafından algılanabilen etkisiz bir dosya. Antivirüs yüklemenizin düzgün bir şekilde tarama yaptığını doğrulamak için EICAR test komut dosyası gibi test virüsleri kullanın.

VBScript, JavaScript veya HTML virüsü:

Web sayfalarında bulunan ve tarayıcı aracılığıyla indiren bir virüstür.

Solucan:

Kendi işlevsel kopyalarını veya bunların bir kısmını diğer bilgisayar sistemlerine genellikle e-posta yoluyla yayabilen kendi içinde bir program veya bir program grubudur.

Neden Mi Biz?


2008 yılından beri teknolojiyi ileri düzeyde takip ederek, fizyolojik ve teknolojik olarak kendimizi sürekli yenilemekteyiz. Geniş rekabet ağında geri kalmadan, siz değerli müşterilerimiz için öncelikli olma hedefimizi sürekli hale getirmek, en iyi ve en kaliteli hizmeti sunmak her zaman misyonumuz ve vizyonumuz olmuştur.


  • Kurumsal ve seçici işler yapıyoruz.
  • Profesyonel çalışma ekibimizle en iyiyi sunuyoruz.
  • Güncel teknolojiyi takip ederek sürekli yenileniyoruz.
  • Hizmet alanlarımızı genişleterek büyüyoruz.
  • İşimizi severek yapıyor ve hizmet vermekten keyif duyuyoruz.

ngedia | www.ngedia.com


İletişim Bilgilerimiz

İşlerinize profesyonel çözümler arıyorsanız lütfen Bize Ulaşın.


Adres

İnönü Mah. 1403 Sk. Hakim Bey Apt. No:1, Yenişehir/Mersin

Telefon

0850 477 0 792
0539 866 0 333

E-mail

bilgi@ngedia.com

Copyright © 2024   Ngedia Yazılım Ve Tasarım Hizmetleri. Tüm hakları saklıdır.
mersin ngedia dijital ajans
HIZLI TEKLİF FORMU
Lütfen 80 ile 300 karakter arasında yazınız.